ORDYNACJA WYBORCZA JOOW

(Ordynacja Bardońskiego)



  1. Jest jeden okręg wyborczy obejmujący cały obszar działania Sejmu (innego organu).

  2. Bierne i czynne prawo wyborcze mają obywatele którzy ukończyli 18 lat.

  3. Wybory są równe, proporcjonalne, bezpośrednie, powszechne, tajne. (nie ma progu wyborczego) patrz - Wybory pięcioprzymiotnikowe

  4. Datę wyborów wyznacza Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) na co najmniej 20 dni przed upływem aktualnej kadencji.

  5. Ogłoszenie kalendarza wyborczego i daty wyborów musi się odbyć na co najmniej 120 dni przed wyborami.

  6. Na 90 - 30 dni przed wyborami obywatele zgłaszają 1 lub więcej-osobowe komitety wyborcze partyjne lub obywatelskie, mogą też zgłaszać własne kandydatury indywidualnie.

  7. Na 90 - 30 dni przed wyborami każdy komitet wyborczy zgłasza jedną listę kandydatów do Sejmu (lub innego organu) oraz jednego pełnomocnika listy. Kandydaci indywidualni są traktowani jako listy jednoosobowe (komitet wyborczy, pełnomocnik i kandydat w jednej osobie).

  8. Te same osoby mogą być członkami danego komitetu wyborczego, kandydatami z jego listy oraz być pełnomocnikiem listy.

  9. Żaden członek danego komitetu wyborczego, kandydat z jego listy oraz pełnomocnik tej listy nie może w tych wyborach być równocześnie członkiem innego komitetu wyborczego, kandydatem z innej listy oraz pełnomocnikiem innej listy.

  10. Liczba członków komitetu wyborczego jest dowolna.

  11. Pełnomocnik listy jest jeden.

  12. Liczba kandydatów na danej liście wynosi od 1 do N (N = liczba posłów na sejm; radnych danej rady lub członków innego wybieranego organu).

  13. Do listy kandydatów załącza się zgody na kandydowanie z listy danego komitetu.

  14. Kandydat indywidualny zgłasza swoją kandydaturę.

  15. Jeżeli kandydaci spełniają wyżej wymienione kryteria to PKW nie może odmówić wpisania ich na listę kandydatów w danych wyborach, nie ma prawa żądać opłat, zbierania podpisów czy stawiania jakichkolwiek barier administracyjnych.

  16. Na 24 dni przed wyborami PKW publikuje listy kandydatów wraz z ich numerami w internecie i do wglądu w urzędach miast i gmin.

  17. Numery list są ustalane zgodnie z regulaminem. (patrz Regulamin ustalania kolejności (numerów) list kandydatów)

  18. Głosowanie odbywa się przez zaznaczenie numeru listy i numeru na liście (podobnie jak w lotto) - (przykład)

  19. Karta do głosowania jest podwójna (jak druk samokopiujący) z niepowtarzalnym, ukrytym numerem na obu częściach (tzw zdrapka) służącym do ewentualnej identyfikacji w przyszłości.

  20. Każdy wyborca ma prawo do sprawdzenia głosu w ciągu 20 lat po zakończeniu wyborów.

  21. Liczbę mandatów które zdobywa dana lista wyznacza się za pomocą Metody Bardońskiego. (patrz Metoda Bardońskiego)

  22. Mandaty przypadające na daną listę obejmują kandydaci którzy zdobyli najwięcej głosów na tej liście. W przypadkach spornych, gdzie kandydaci mają tę samą liczbę głosów, mandat obejmuje(ą) ten(ci) kandydat(ci) który(rzy) ma(ją) wyższą pozycję na tej liście.

  23. Niezwłocznie po wyborach PKW publikuje wyniki z poszczególnych komisji oraz zbiorcze do wglądu w urzędach miast i gmin oraz w internecie.


Wojciech Bardoński

tel. 603806446

http://joow.pl/